خانه / موتور استرلینگ / کاربرد موتور استرلینگ در خودرو

کاربرد موتور استرلینگ در خودرو

تاریخچه بکارگیری موتور استرلینگ در خودرو

رویکرد جدی به کاربرد موتور استرلینگ از خودرو در اواسط سال 1960 در کمپانی جنرال موتورز آغاز گردید. در آن زمان به علت رشد روز افزون ورود خودرو ها به خیابان ها و بالا رفتن میزان آلودگی هوا فکر استفاده از سیستم های محرکه با آلودگی کمتر در ذهن مهندسین شکل گرفت. در همان زمان توجه عموم به موتور استرلینگ به دلیل آلودگی هوا و خروجی های اگزوز اتومبیل ها جلب شد.

 

در سال 1968 کمپانی فیلیپس نمونه ای از موتور استرلینگ را برای کار بر روی مینی بوس ها و اتوبوس های مدلDAF و MAN ساخت .با وجود مزایای موتور استرلینگ نسبت به موتور دیزل هزینه موتور استرلینگ سه برابر موتور دیزل بود و همین امرسبب شد که این طرح ادامه نیابد.

از سال1968کمپانی یونایتد استرلینگ سوئد موتورهای استرلینگ را ارتقا داد و آنها را بر روی خودروی فرد پینتو و فرد تانوس ارزیابی کرد .این موتور ها به نامهای V4X1 ، V4X2 ، V4X31 ، V4X32 ، V4X33 ، V4X34 ،V4X35 و V4X36 برای کاربرد های خودرویی تست شدند.

اولین موتور نوع V4X1 بود که قطعات آن ترکیبی ازقطعات موتور گازوئیلی V4 فرد و تعدادی از قطعات موتور استرلینگSwashplate 4-65 ساخت فیلیپس مثل هیتر و مبدل حرارتی بود با فشار کاری 110 بار تست شد و توان خروجی آن 22 kw در دور 3000 rpm بود.توان خروجی این موتور نتوانست انتظارات کمپانی را تامین کند.

 

بعد از موتور V4X1 نوبت به V4X2 رسید.این نوع موتور از نظر سیستم مبدل حرارتی و هیتر کاملا با نوع قبلی متفاوت بوداما باز هم توان خروجی آن نا امید کننده بود.

در سال 1972 کمپانی فرد با کمپانی فیلیپس قرار داد ساخت یک موتور استرلینگ Swashplate با توان 170 اسب بخار برای نصب بر روی خودروی فُرد تورینو 1975منعقد کرد .این موتور در سال 1976 ساخته شد . از آنجا که کمپانی فُرد تمایل داشت که اثر موتور استرلینگ بر روی خودرو خود را مشاهده کند سفارش نصب موتور V4X31 کمپانی یونایتد استرلینگ را بر روی خودروی فُرد پینتو داد.

این خودرو اولین خودرویی بود که محرکه آن کاملاً موتور استرلینگ بود. این خودرو در حال حاضر در موزه شهر Malmo سوئد نگهداری می شود .

درباره badry

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

بهینه سازی چند هدفه توان خروجی و پایداری یک نمونه موتور استرلینگ پیستون آزاد

امروزه با افزایش مصرف سرانه منابع انرژیهای تجدید ناپذیر، دانشمندان به دنبال ...